Mi a művészet haszna?
Mi a haszna egy műalkotásnak azon túl, hogy gyönyörködtet, elgondolkodtat, elkápráztat, inspirál, flow-ba hoz, katarzist ad vagy éppen megrendít, megvigasztal? Érzelmeket generál, hat ránk. Mindez nem elégséges ahhoz, hogy a hasznossága evidens legyen? Dehogynem! Mégis volt, hogy mostanában többször is szembetalálkoztam ezzel a kérdéssel: mi a haszna a művészetnek? Hiszen nem növeli a nemzetgazdasági mutatókat úgy, mint mondjuk az ipar vagy a mezőgazdaság. Ezekben az ágazatokban a termelésnek, illetve a növénytermesztésnek, állatokkal való foglalkozásnak valóban számokban is kimutatható haszna, ennélfogva társadalmi-gazdasági hasznossága van.
De miből tevődhet össze vajon a művészet társadalmi-gazdasági hasznossága?
***
Ha kitakarítom a lakást, annak nagyobb haszna van, mintha festek még egy képet? Mert a lakásom a takarítás után tiszta, rendezett lesz. Így a takarítás hasznos, mert látható eredménye van?
Persze, a művészi alkotó tevékenységnek is ott lesz a kézzelfogható eredménye. Mégsem mondjuk rá, hogy annyira hasznos lenne az, ha még eggyel több festmény kerül a falra…
És mégis:
Azon túl, hogy minden művészeti alkotás, amit az ember a „semmiből” megalkot (vagy előadóművészként előadja azt): ÉRTÉK! Az emberiség kulturális örökségének része. A művészet haszna éppen ebben van: megőrizni és továbbvinni az emberiség kulturális örökségét a következő nemzedék számára. Hiszen, ha nem születne festmény, vers, regény, szobor, építészeti remekmű, vagy zenemű stb., akkor az emberiség még a barlangrajzoknál tartana.
Igaz, a gyomrunkat nem tudjuk megtölteni vele, vagy nem tudunk felöltözni általa, vagy lakni benne, mint bármely hasznos iparág különféle termékei, produktumai által. (Zárójelben megjegyzem: egy gasztronómiai alkotás, egy stílusos öltözet, vagy a lakások, házak megtervezése, berendezése is lehet persze művészi.)
De miért ne tudnánk gazdagodni a műalkotások által is? A lelki táplálék is szükséges, hogy mentális egészségünk, jóllétünk rendben legyen.
A művészet gazdagítja az alkotót és a befogadót egyaránt. Hozzátesz a mindennapjainkhoz. Hogy is ne lenne akkor hasznos?!
***
Ugyanakkor a gazdaságra is hatással van, hiszen munkahelyeket teremt, turizmust vonz, a műalkotások eladása bevételt termel.
Egy univerzális nyelv, átlépi a nyelvi akadályokat. Olyan üzeneteket, érzelmeket hordoz, amit az emberek megértenek, átélhetnek, bárhol is élnek a Földön. Összeköti az embereket, közösségeket teremt.
Megtanít arra, hogy bárhol észre vegyük a szépséget. Hiszen „a szépség mindenütt ott van, nem rajta múlik, hogy észre vesszük-e.” (Rodin)
A művészet egy univerzális „eszköz” arra, hogy az egyén kifejezze érzéseit, hangulatait, gondolatait. Kifejezze önmagát.
***

Ludman Edit: Mámor
Vélemény, hozzászólás?